Gösterilen sonuç sayısı: 13

Civata Çeşitleri

Tüm üretim sektörlerinde kullanılan cıvatalar aynı zamanda somun olarak da biliniyor. Bazı ürünlerin sıkılması için genellikle uygulama somun kısmına yapılıyor. Mobilya, profil, ahşap, araç ve birçok ekipmanlarda kullanılan cıvata oldukça yaygın bir kullanım alanı sunmaktadır.

Cıvata Nedir?

Cıvatalar parçalanması ve kırılması oldukça zor olan ürünlerin başında geliyor. Takıldıkları malzemelere güç ve dayanıklık sağlayan bu ürünün kullanım alanı günden güne artıyor. Cıvatalar bağlanmak istenilen ürünlerde ilk önce delik açılarak kullanılmaya başlıyor. Birbirini tamamlayan somun ile yuvarlak dişli uç ayrılmaz bir şekilde kullanılır. Cıvataların akıllı vida ürününden farklı olarak somu ile berber kullanma şeklidir.

Cıvataların Faydaları

Cıvatalar türleri arasında en çok kullanılan paslanmaz ve çelik cıvatalar ürünlerin suya temas halinde oksitlenmesini önlemektedir. Bundan dolayı dış mekanlarda genellikle bu çeşit daha çok tercih ediliyor. Ayrıca inşaat ve makine sektöründe kullanımı yaygındır.

Ölçülerine ve Biçimlerine Göre Cıvatalar

Cıvata çeşitleri amaçlarına ve kullanım alanlarına göre aynı zamanda cinsleri de değişiyor. Bu kapsamda cıvata çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Baş biçimine göre cıvatalar
  • Özel amaçlı cıvatalar
  • Gövde biçimine göre cıvatalar

Cıvata çeşitleri müşterilerin istekleri doğrultusunda imal edildiği gibi standart olarak da üretimi yapılıyor. Yapılan işin niteliğine göre cıvatalar kalın ve ince dişli olmaktadır. Bu cinsler arasında yer alan kelebek somun kullanımı oldukça kolaydır.

Cıvata ve Vida Arasındaki Farklar

Cıvata ve vida her iki cıvata olarak anılsa da birbirinden farklı yönleri bulunuyor. Cıvatalar genellikle somun anahtarı yardımı ile sıkılırken vidalar ise matkap veya tornavida ile uygulanmaktadır. Cıvata çeşitleri olduğu vida çeşitleri de bulunmaktadır.

Günümüzde en çok kullanılan sunta vidası ve pullu vida önemli iki tür arasında yer alıyor. Vidalar ve cıvatalar elle üretildiği gibi sektörün ihtiyacı doğrultusunda makineler yardımı ile seri üretilmektedir. Piyasada bulunan sacların birbirine tutulması için tij, perçin gibi metal ürünler de kullanılmaktadır. Ayrıca oldukça kullanım kolaylığı sunan perçin ürünlerin birleştirilmesinde kullanılmaktadır.

Cıvatalar ve beraber kullanılan pul birleştirilecek ürünlerin daha sağlam ve sağlıklı bir şekilde birleşmelerine olanak sunuyor. Üretilen cıvataların diş kısımlarına herhangi bir ekleme yapılmaması gerekiyor. Aksi takdirde ürün ekleme kapasitesinin düşmesine neden olmaktadır.

Kullanım alanlarına göre üretilen saplama cıvatalar uzun olmaları nedeniyle daha fazla ürünün birleşmesini sağlıyor. Bazı cıvataların başlarında yer alan tornavida ağızlı yapıya sahip olması hem kolay kullanım sunar hem de bu yönüyle de vidalara benziyor.

İş ve eşya ile bağlantı kurun! Tamirat ve tadilatın olmazsa olmazı vida, civata, somun gibi
bağlantı parçaları, Asil Yapı Market'te işinize çözüm sunar!